antik könyv, antikkönyv, régi könyv, használt könyv, metszet, képeslap, térkép, biblia, szótár, naptár, antikvárium, régiség, antik irodalom, régikönyv, régi képeslap, régi térkép, aprónyomtatvány, papírrégiség
A honlap
a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium
támogatásával valósult meg.
Ön a 80958837. látogatónk.
Kedves Vásárlóink,
átvételi helyszín: XIII. kerület. Tüzér u 1.
TELEFONSZÁM VÁLTOZÁS!!!
Átmérő: 23,0 mm Vastagság: 1,5 mm Tömeg: 5,0 g Összetétel: 835 Ag, 165 Cu Perem: BIZALMAM AZ ŐSI ERÉNYBEN, motívumok Előlap: FERENCZ JÓZSEF IˇKˇAˇCSˇ ÉS MˇHˇSˇDˇOˇAPˇKIRˇ, I. Ferenc József (idősebb), verdejegy Hátlap: Szent Korona, értékjelzés, verési évszám
Az osztrák-magyar korona pénzérméket 1892-től kezdték el verni: bronz egy- és kétfilléreseket, nikkel tíz- és húszfilléreseket, ezüst egykoronásokat, illetve arany tíz- és húszkoronásokat. Később két- és ötkoronás ezüstök és százkoronás aranyak is készültek. Ausztria utolsóként tért át Európában az aranyvalutára, azonban a megfelelő aranyalap létrehozása melyben oroszlánrész jutott a magyar gabonaexportnak csak hosszabb idő alatt sikerült, így a valuta fedezetének egy részét még sokáig az ezüst tette ki. Csak 1900-tól lett kötelező a koronában számítás, az ezüst egyforintos pedig a monarchia felbomlásáig törvényes fizetőeszköz maradt. Az érmék műszaki paramétereit és megjelenését az 1892. évi XVII. törvény szabályozta, mely alapján bronz egy- és kétfilléresek, nikkel tíz- és húszfilléresek, ezüst egykoronások, továbbá arany tíz- és húszkoronások készültek. A millenniumi ünnepségek alkalmából kiadott emlék egykoronások verését az 1895. évi LI. törvény rendelte el. Az ötkoronások verését az 1899. évi XXXII. törvény, a százkoronás aranyak verését a 1907. évi XLVII. törvény rendelte el, mely egyúttal I. Ferenc József megkoronázásának 40. évfordulójára verendő emlékpénzekről is rendelkezett. Legutoljára a kétkoronások verését rendelték el, erről az 1912. évi XX. törvény[13] rendelkezett.
A magyar fillér- és koronaérmék a körmöcbányai pénzverdében készültek. A filléreken a szent korona, az ezüstpénzeken az uralkodó profilja, az aranyakon az uralkodó egész alakos képe szerepelt. A millenniumi egykoronást Beck Ötvös Fülöp, a többi koronaérmét Reisner József és Gerl Károly tervezte.
Egy kivétellel az összes érme Ferenc József uralkodása alatt készült, s bár az 1918. évi VII. törvény elrendelte a IV. Károly képmását hordozó érmék verését, csak a 1918-ban vert húszkoronás készült el. A legyártott mennyiséget néhány kivétellel beolvasztották, ezért rendkívüli ritkaság.