Cégismertető | Elérhetőség
Újdonságok | Régi könyvek | Metszetek | Térképek | Képeslapok | Aprónyomtatványok | Antikvár könyvek | Új könyvek | Régiségek | Lakásdísz, lakáskultúra
Rendelés | Szállítás | Könyvespolc
Eddigi megrendelések | Előjegyzés | Hírlevél | Cikkek, írások
Régi könyvek | Metszetek | Térképek | Képeslapok | Aprónyomtatványok | Antikvár könyvek | Régiségek
Névmutató | Címmutató | Nyomdahelyek
 

Újdonságok
Régi könyvek
Metszetek
Térképek
Képeslapok
Aprónyomtatványok
Antikvár könyvek
Új könyvek
Régiségek
Lakásdísz, lakáskultúra
Keresés
Csak a készleten:
Érme, pénz
Érme
Papírpénz
Fegyverek
Műtárgy
Néprajz

antik könyv, antikkönyv, régi könyv, használt könyv, metszet, képeslap, térkép, biblia, szótár, naptár, antikvárium, régiség, antik irodalom, régikönyv, régi képeslap, régi térkép, aprónyomtatvány, papírrégiség


A honlap a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium támogatásával valósult meg.

Ön a 79193165. látogatónk.


Kedves Vásárlóink,

átvételi helyszín: XIII. kerület. Tüzér u 1.
TELEFONSZÁM VÁLTOZÁS!!!

SZÁLLÍTÁS MPL futárszolgálattal:

átutalással: 1300 Ft
utánvéttel: 1600 Ft










Bibliofil szalon

     

La Hogrie aprés le Traité de Trianon
Ladislas Buday


Szerkesztő :
Kiadva : 1922
Kiadás helye : Paris
Kiadó : Georges Rustan
Oldalszám : 297 p
Állapot : Papírborítóban, gerince kissé sérült.
Méret : 186 mm
Nyelv : francia
Azonosító : 82226
Kategória : Idegen nyelvű könyvek / Politikai / Történelem / Magyar

Ár: 4.500 Ft

Leírás

36 grafikával, 34 fotóval. Irredenta.

Buday László (1873-1925) magyar statisztikus.

873. október 27-én született Pécsett. Baranya megyei nemesi családból származott. Apja mérnök volt.

Iskolai tanulmányait a pécsi főgimnáziumban folytatta. A gimnazista Buday László elsősorban az irodalom iránt érdeklődött.
15 éves korától közölt a sajtó tőle verseket, 1894-ben önálló verseskötete, 1895-ben pedig "A reformátor" c. regénye jelent meg. Irodalmi tehetsége, szép és választékos stílusa a későbbi években tudományos munkáiban is feltűnik.

1891-ben érettségizett, majd a budapesti tudományegyetemre iratkozott be. Egyetemi évei alatt különféle újságoknak dolgozott, az Ország-Világ segédszerkesztője volt.

1896-ban lépett a Hivatal kötelékébe. Szorgalmas munkája alapján Vargha Gyula figyelt fel rá. 1897-ben szerezte meg jog- és államtudományi doktorátust, s ugyanekkor tette le a statisztikai szakvizsgát is.

Buday László az első időkben főleg társadalmi statisztikával foglalkozott. Meglehetősen elmaradott területe ez akkor még a hivatalos statisztikának, ám a szociálpolitika szükségességének felismerésével párhuzamosan nő a jelentősége. Buday egyik első statisztikai munkája a betegsegélyző pénztárakra vonatkozó feltétel, amely új információkat nyújtott a balesetekről, a munkásegészségügy állapotáról stb. Foglalkozott a törvénytelen születések és az öngyilkosságok kérdéseivel, felekezeti statisztikával, s az anyakönyvi reform kapcsán annak kihatásaival is.

1901-ben született meg "A m. kir. központi statisztikai hivatal adatgyűjtéseinek magyarázata" című munkája, melyben összefoglalta a hivatalos statisztikai adatgyűjtéssel kapcsolatos tudnivalókat mindazok számára, akik statisztikai szolgálatban dolgoznak. 1911-ben, szintén az ő szerkesztésében jelent meg a "M. kir. központi statisztikai hivatal munkássága (1871-1911)" című kötet.

Az 1920-as népszámlálás felvételi munkálataiban és az adatok feldolgozásában is részt vett. Tevékenyen munkálkodott az Országos Községi Törzskönyvbizottságban, melynek megalakulásától kezdve tagja volt. 1904-ben külön kötetben kiadta a Törzskönyvbizottságot létrehozó törvény magyarázatát és kisebb cikkekben is népszerűsítette a témát.

A század elején kezdődtek meg az 1884-es ipartörvény módosításának munkálatai, melyekben Buday is tevékeny részt vállalt. Az ezzel kapcsolatos ankétok anyagát 10 kötetben adták ki, s azok 1906-ban megjelent X. kötetében az ipartestületek és ipartársulatok statisztikáját ő írta.

1907-ben felmerült a belügyi közigazgatás reformja, hiányoztak azonban az ehhez szükséges községi és vármegyei adatok. Buday munkásságának egyik legfontosabb része a községi és vármegyei háztartások statisztikai adatfelvételének, s az adatok elemzésének korszaka. Igyekezett a reform előkészítésén kívül más, általánosabb vizsgálatra is alkalmassá tenni a felvételt. Több, a községi háztartással és közigazgatással kapcsolatos tanulmányt is írt. Az 1910-es népszámlálás megszervezésével megbízott Vízaknai Antal betegsége miatt szinte teljesen az ő irányítása alatt folyt az összeírás előkészítése.

1914-ben, Vargha távozásakor aligazgatóvá nevezték ki, Hajdú betegsége miatt azonban gyakorlatilag már ekkor.vállaira nehezedett a Hivatal vezetésének terhe, s 1914 augusztus 1-től hivatalosan is igazgató lett.

Buday László ekkor 41 éves, szokatlanul fiatalon került ilyen magas posztra. Nagy tervekkel lépett a hivatal élére, ám a háború megakadályozta azok valóra váltását: a Hivatal személyzetének jelentős része bevonult, mind sűrűbben kénytelenek a rendszeres adatfelvételek helyett rendkívűliekre szorítkozni. E nehézségek ellenére Buday sikerrel igyekezett az intézmény tekintélyét, súlyát megőrizni, miközben tudományos munkásságát sem hanyagolta el. 1915-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választották. Székfoglaló előadását Magyarország népességének műveltségéről tartotta.

Ebben az időszakban érdeklődése egyre inkább a demográfia kérdései felé fordult. A háború végének közeledtekor gróf Teleki Pállal együtt (előre látva a tragikus következményeket) hozzákezdett a magyarországi nemzetiségi viszonyokat bemutató térképsorozat előkészítéséhez, valamint egy, Magyarország gazdasági és társadalmi életének egészét összefoglaló statisztikai adatgyűjtemény összeállításához.

A Statisztikai Hivatal számára a háború után nehéz időszak következett: 1918-ban és 1919-ben az adatgyűjtő munka szinte lehetetlenné vált. 1919 második felében azonban már sorra jelennek meg a háború miatt ki nem adott statisztikai munkák, Buday pedig elsősorban a béketárgyalások anyagaival foglalkozik. Sikerült elérnie, hogy a nehéz körülmények ellenére 1920-ban a népszámlálást lebonyolították.

1920-ban a m. kir. József Műegyetem tanácsától meghívást kapott a statisztikai és alkalmazott közgazdaságtani tanszék vezetői posztjára. Tudományos munkássága új lendületet vett, és egy évvel később már megjelentette élete főművét, a "Megcsonkított Magyarország" c. munkát, a háború utáni időszak egyik legnagyobb könyvsikerét, melyet az MTA Lévay-díjjal jutalmazott. A könyv összefoglalja a trianoni döntéssel Magyarországot ért területi, népességi, gazdasági és kultúrális veszteségeket. A mű, amely később angolul és franciául is megjelent, egyike azoknak a kiadványoknak, amelyekkel a Bethlen-korszakban megkísérlik visszaszerezni a Nyugat rokonszenvét és támogatását, bizonyítani a béke Magyarország számára igazságtalan voltát.

A kiút keresése is foglalkoztatta: ebben az időszakban született meg "Agárpolitika" című munkája, melyben a magyar földbirtokviszonyok sajátosságait elemezte. Tudományos tevékenységének csúcsát a Magyar Statisztikai Társaság megalapítása jelentette 1922-ben, mely szervezet a tudomány hazai művelőinek összefogását szolgálta. A Társaság francia nyelvű szemléjét, a Revue de la Société Hongroise de Statistique-ot Buday László, a társaság első elnöke szerkesztette. Nemzetközi elismerése sem maradt el: tagja volt a Nemzetközi Statisztikai Intézetnek, a svájci, német statisztikai társaságoknak. 1923-ban jelent meg az egyetemi előadásai alapján készült "A statisztika elmélete és története" című könyve.

Szerkesztette a Közgazdasági Szemlét, rengeteget dolgozott a Statisztikai Társaság ügyeiben és ekkor jelent meg a "Megcsonkított Magyarország" című művének a háború utáni évek adataival kiegészített második kiadása, "Magyarország küzdelmes évei" címmel.

Buday László alig 52 évesen, 1925. március 7-én hunyt el.




E-mail cím :
Jelszó :
Elfelejtette a jelszavát?



Újdonságok


Mérlegen
Fodor József

Kiadva: 1945
1.900 Ft


Szárny és piramis
Nagy László

Kiadva: 1980
2.000 Ft


Dr. Oetker rezepte

Kiadva: é.n.
1.500 Ft




Toplista

Idvesseges Beszélgetések, Némelly válogatott Szent Irásbéli hellyekrúl.
Otrokocsi [Fóris Ferenc], Francisc(us) Foris

Kiadva: 1683
195.000 Ft





 

 

 

 

 
Az Antikvárium adatvédelmi elvei :: GYIK :: Linkek :: Sitemap