Kisfaludy Károly (Tét, 1788. febr. 5. - Pest, 1830. nov. 21.): dráma- és elbeszélésíró, költő, az MTA r. tagja (1830).
Születése anyja életébe került, apja ezt haláláig éreztette vele. 1798-ban Győrött járt gimnáziumba, 1804-től katona. Részt vett a napóleoni háborúban, vitézül harcolt, kinevezték hadnaggyá, de a szigorú fegyelmet nem tudta elviselni. Bátyja hatására kezdett verselni, s próbálkozott a drámaírással. 1811-ben lemondott rangjáról. 1812-től teljesen elszakadt a nemesi életformától. A bécsi művészeti akadémián tanult festeni, azonban onnan is kimaradt, főleg színházba járt, a divatos színműirodalmon nevelődött, kitanulta a rézmetszést is.
1817-ben visszaköltözött Pestre és ismét írni kezdett.1819-ben aratta első sikereit színdarabjaival, neve gyorsan ismertté vált. A 20-as évek elejétől hosszabb időre felhagyott a drámaírással. Rátalált az alkatának megfelelő tevékenységre, a szerkesztésre. 1821-től kiadta az Aurora c. irodalmi zsebkönyvet, megszervezte az Aurora-kört. Kisfaludy Károly szerkesztette híres évkönyv, hazai almanach, Az Aurora, nagy szerepet játszott a magyar irodalom megszervezésében, Pest kulturális központtá válásában. A fiatal írókat kritikára és annak tűrésére nevelte. Fáy András kezdeményezése nyomán új műfajt honosított meg, a novellát. Életében az 1819. év jelent változást: Éder György társulata - 16 kész drámája közül - nagy sikerrel előadta a Tatárok Magyarországban címűt. Ezután egymás után kerültek színre darabjai. Vígjátékaiban a realista ábrázolás kezd utat törni, kitűnően megformált társadalmi típusokban gúnyolja ki a maradiságot, az üres fejű arisztokratákat, a műveletlenséget. Nem sokkal halála előtt Széchenyi őt szemelte ki megindítandó politikai lapjának, a Jelenkornak szerkesztőjévé, az MTA megválasztotta nyelvészeti szakosztálya első r. tagjának. Tüdővészben halt meg.
Az I. kötetben Kisfaludy Károly költeményei, prózai munkái és népdalok olvashatók.
A II. kötetben drámái, vígjátékai és novellái olvashatók.
Hátsó kötéstáblán: Leszik K. könyvkötő, Budapest. Bevezetéssel ellátta Bánóczi József. Az I. kötetben 19 sztl. tábla magyar művészek rajzaival illusztrált, az elején egy sztl. táblán Kisfaludy Károly arcképe látható, a II. kötetben 14 sztl. tábla magyar művészek rajzaival illusztrált. Az elején V-XIV. oldalon Kisfaludy Károly életrajza és munkássága olvasható. Remekírók Képes Könyvtára 14-15.